Már azt hittem, hogy ez egy átlagos, szupermeleg dolgozós délután lesz postit-ekkel körülöttem, miközben üvöltenek a szokásos zenéim és titokban szívogatom az IQOS-t… erre néhány perce egy hihetetlenül kifinomult online csalást nézhettem végig, ami mind marketing, mind értékesítési szempontból zseniális volt.
Elkezdődött egy Facebook hirdetéssel, amely Moldován András állítólagos botrányáról szólt. Az „Index” webcímével ellátott hirdetés valósághűnek tűnt. Kattintás után egy tökéletesen utánzott landing oldalra jutottam, ahol egy részletes, ám teljesen kitalált történet fogadott. Egy mindenkit megtévesztő Index oldal, ami csak abban különbözik az eredetitől, hogy semmi sem kattintható (menüpontok) – kizárólag a lehetőség…
A cikkben egy befektetési lehetőség ajánlata következett egy „Immediate ZenX” nevű platformon, amely állítólag pénzt keresett Andrásnak is. Regisztráltam mail címmel és telefonszámmal – most már nagyon kíváncsi voltam, hogyan leszek meggyőzve. A regisztráció után azonnal (pár mp) érkezett egy telefonhívás, ami még inkább megerősítette a szituáció hitelességét… de valami nem stimmelt. Egy elég rossz magyarsággal beszélő talán indiai férfi ült a másik oldalon (magyar számról hívott +36 30 748 6838) aki nagyon készségesen segített volna abban, hova írjam a bankszámlaszámomat és fektessek be 250 dollárt még ma, hogy én is milliomos lehessek. Nem beszéltünk sokat, próbáltam okosan kérdezni, ami viszont durva, hogy nem tudom AI volt -e, talán igen! Vagyis logikusan az kellett legyen.
Minden csak egy jól megtervezett átverés. Nem létezik sem Immediate ZenX, sem az az oldal hivatalosan. Csak egy zseniális csapat a háttérben.
Tanulság: Legyünk óvatosak online, és ne dőljünk be minden hihetőnek tűnő történetnek. A marketing és értékesítés eszközei, ha rossz kezekbe kerülnek, nagyon veszélyesek!
Beszéljünk erről, tanuljunk belőle, és óvjuk meg magunkat és másokat az ilyen csalásoktól!
Íme néhány kulcsfontosságú marketing és sales technika, amit a csalók zseniálisan használtak és amit mindannyiunknak gyakorolnunk kellene:
- Célzott hirdetések: Precíz célközönség-meghatározás a hirdetésekben.
- Érzelmekre hatás: Történetmesélés, ami érzelmileg köti le az olvasót.
- Hitelesség illúziója: Megbízhatónak tűnő források, mint az „Index” felhasználása.
- Közvetlen cselekvésre ösztönzés: CTA-k (call-to-action), amelyek azonnali regisztrációra sarkallnak.
- Előrehozott döntéshozatal: Gyors telefonhívás a regisztráció után, ami segít az üzlet lezárásában (amíg még tart a flow).
- Folyamatos érdekfeszítés: Folyamatosan új információval szolgálva fenntartani az érdeklődést.
Ezeket a technikákat legális és etikus környezetben is lehet alkalmazni, de tudatában kell lenni a felelős marketing fontosságának!
Hát mik vannak!
Leave a Comment